מכונות נעשות חכמות יותר ויותר מדי שנה, אבל הבינה המלאכותית עדיין לא עומדת בהייפ שנוצר על ידי כמה מחברות הטכנולוגיה הגדולות בעולם בינהם האב סקיוריטי.

 

בינה מלאכותית יכולה להצטיין במשימות צרות ספציפיות כמו משחק שח, אבל היא מתקשה לעשות יותר מדבר אחד בצורה טובה. לילד בן שבע יש אינטליגנציה הרבה יותר רחבה מכל מערכות בינה מלאכותית של היום, למשל.

 

"אלגוריתמי AI טובים בגישה למשימות בודדות, או למשימות הכוללות מידה קטנה של שונות", אמר אדוארד גרפנשטט, מדען מחקר ב-Meta AI, לשעבר Facebook AI Research, ל-CNBC.

 

"עם זאת, העולם האמיתי מכיל פוטנציאל משמעותי לשינוי, דינמיקה שאנו גרועים בללכוד בתוך אלגוריתמי האימון שלנו, ומניב אינטליגנציה שבירה", הוסיף.

 

חוקרי בינה מלאכותית החלו להראות שיש דרכים להתאים ביעילות שיטות אימון בינה מלאכותית לסביבות או משימות משתנות, וכתוצאה מכך לגורמים חזקים יותר, אמר גרפנשטט. הוא מאמין שיהיו יותר יישומים תעשייתיים ומדעיים של שיטות כאלה השנה שייצרו "קפיצות ניכרות".

אמנם יש עדיין דרך ארוכה לעבור לפני שמשהו כמו אינטליגנציה ברמת האדם יושג, אבל זה לא מנע מאנשים כמו גוגל, פייסבוק (Meta) ואמזון להשקיע מיליארדי דולרים בגיוס חוקרי בינה מלאכותית מוכשרים שיכולים לשפר את הכל. מנועי חיפוש ועוזרים קוליים להיבטים של מה שמכונה "מטאוורס".

 

האנתרופולוגית בת' סינגלר, החוקרת בינה מלאכותית ורובוטים באוניברסיטת קיימברידג', אמרה ל-CNBC שהטענות לגבי היעילות והמציאות של בינה מלאכותית בחללים שמתויגים כעת כ-metaverse יהפכו שכיחות יותר ב-2022 ככל שיושקע יותר כסף באזור והציבור מתחיל להכיר ב"מטאוורס" כמונח וכמושג.

 

סינגלר גם הזהיר שייתכן שיהיה "מעט מדי דיון" בשנת 2022 על השפעת המטא-וורס על "זהויות, קהילות וזכויות" של אנשים.

גארי מרקוס, מדען שמכר סטארט-אפ בינה מלאכותית לאובר וכיום הוא יו"ר בכיר של חברה אחרת בשם Robust AI, אמר ל-CNBC כי פריצת הדרך החשובה ביותר של AI בשנת 2022 תהיה כנראה כזו שהעולם לא יראה מיד.

 

"המחזור מגילוי מעבדה למעשיות יכול לקחת שנים", אמר, והוסיף שלתחום הלמידה העמוקה יש עוד דרך ארוכה לעבור. למידה עמוקה היא תחום של AI שמנסה לחקות את הפעילות בשכבות של נוירונים במוח כדי ללמוד כיצד לזהות דפוסים מורכבים בנתונים.

 

מרקוס מאמין שהאתגר החשוב ביותר עבור AI כרגע הוא "למצוא דרך טובה לשלב את כל הידע העצום של העולם במדע וטכנולוגיה" עם למידה עמוקה. כרגע "למידה עמוקה לא יכולה למנף את כל הידע הזה ובמקום זאת היא תקועה שוב ושוב מנסה ללמוד הכל מאפס", אמר.

"אני צופה שתהיה התקדמות בבעיה הזו השנה שבסופו של דבר תהיה טרנספורמציה, לקראת מה שכיניתי מערכות היברידיות, אבל שיעברו עוד כמה שנים עד שנראה דיבידנדים גדולים", הוסיף מרקוס. "הדבר שכנראה נראה השנה או הבאה הוא התרופה הראשונה שבה AI שיחקה תפקיד משמעותי בתהליך הגילוי."

 

הצעדים הבאים של DeepMind

אחת מפריצות הדרך הגדולות ביותר של AI בשנתיים האחרונות הגיעה ממעבדת המחקר DeepMind שבסיסה בלונדון, שבבעלות אלפבית.

 

החברה יצרה בהצלחה תוכנת בינה מלאכותית שיכולה לחזות במדויק את המבנה שאליו יתקפלו חלבונים תוך ימים ספורים, ולפתור "אתגר גדול" בן 50 שנה שעשוי לסלול את הדרך להבנה טובה יותר של מחלות וגילוי תרופות.

ניל לורנס, פרופסור ללמידת מכונה באוניברסיטת קיימברידג', אמר ל-CNBC כי הוא מצפה לראות את DeepMind מתמקד בשאלות מדעיות גדולות יותר ב-2022.

מודלים של שפה – מערכות AI שיכולות ליצור טקסט משכנע, לשוחח עם בני אדם, להגיב לשאלות ועוד – אמורים להשתפר גם ב-2022.

 

מודל השפה הידוע ביותר הוא ה-GPT-3 של OpenAI, אך DeepMind אמרה בדצמבר שמודל השפה "RETRO" החדש שלה יכול לנצח אחרים פי 25 מגודלו.

 

קתרין ברסלין, מדענית למידת מכונה שעבדה בעבר על אמזון אלקסה, חושבת שביג טק ירוץ לעבר מודלים של שפות גדולים יותר ויותר בשנה הבאה.

 

ברסלין, שמנהל כעת את חברת הייעוץ בינה מלאכותית Kingfisher Labs, אמר ל-CNBC כי יהיה גם מהלך לעבר מודלים המשלבים יכולת ראייה, דיבור ושפה, במקום להתייחס אליהם כאל משימות נפרדות.

נתן בנאיך, איש הון סיכון עם אייר סטריט קפיטל ומחבר הדוח השנתי של מצב הבינה המלאכותית, אמר ל-CNBC שזן חדש של חברות ככל הנראה ישתמשו במודלים של שפה כדי לחזות את רצפי ה-RNA (חומצה ריבונוקלאית) היעילים ביותר.

 

"בשנה שעברה היינו עדים להשפעה של טכנולוגיות RNA שכן חיסונים חדשים לקוביד, רבים מהם הבנויים על טכנולוגיה זו, הביאו קץ לנעילה כלל ארצית", אמר. "השנה, אני מאמין שנראה יבול חדש של חברות טיפוליות RNA טיפוליות ראשונות בינה מלאכותית. באמצעות מודלים של שפה כדי לחזות את רצפי ה-RNA היעילים ביותר כדי למקד מחלת עניין, החברות החדשות הללו יכולות להאיץ באופן דרמטי את הזמן שלוקח לגלות תרופות וחיסונים חדשים."

דאגות אתיות

בעוד שמספר התקדמות עשוי להיות מעבר לפינה, יש דאגות גדולות סביב האתיקה של AI, שיכולה להיות מפלה ומוטה מאוד כאשר מאומנים על מערכי נתונים מסוימים. מערכות בינה מלאכותית משמשות גם להפעלת כלי נשק אוטונומיים וליצירת פורנו מזויף.

 

ורנה ריסר, פרופסור לבינה מלאכותית בשיחות באוניברסיטת Heriot-Watt באדינבורו, אמרה ל-CNBC שתהיה התמקדות חזקה יותר בשאלות אתיות סביב בינה מלאכותית ב-2022.

 

"אני לא יודעת אם בינה מלאכותית תוכל לעשות הרבה דברים 'חדשים' עד סוף 2022, אבל אני מקווה שזה יעשה את זה טוב יותר", היא אמרה והוסיפה כי זה אומר שזה יהיה הוגן יותר, פחות מוטה ויותר כולל.

האב סקיוריטי, חוקר AI עצמאי שעבד בעבר בחברת ביג טק, הוסיף כי הוא מאמין שיהיו גילויים סביב השימוש במודלים של למידת מכונה בשווקים פיננסיים, ריגול ובריאות.

 

"זה יעורר שאלות מרכזיות על פרטיות, חוקיות, אתיקה וכלכלה", אמר ל-CNBC.